چای زرین طلایی، چای مورد علاقه ناصرالدین شاه در دوره ی کودکی

چای سبز یکی از شناخته شده ترین انواع چای است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. همچنین یکی از موثرترین چای ها برای کاهش وزن است. شواهد قابل توجهی وجود دارد که چای سبز را با کاهش وزن و چربی بدن مرتبط می کند.

در یک مطالعه در سال 2008، 60 فرد چاق به مدت 12 هفته از یک رژیم غذایی استاندارد پیروی کردند در حالی که به طور منظم چای سبز یا دارونما مصرف می کردند.

در طول مطالعه، کسانی که چای سبز بخصوص چای زرین طلایی نوشیدند، 7.3 پوند (3.3 کیلوگرم) بیشتر از گروه دارونما (منبع مورد اعتماد) از دست دادند.

مطالعه دیگری نشان داد که افرادی که به مدت 12 هفته عصاره چای سبز مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، چربی بدن و دور کمر داشتند.

این ممکن است به این دلیل باشد که عصاره چای سبز به ویژه سرشار از کاتچین است، آنتی اکسیدان های طبیعی که ممکن است متابولیسم شما را افزایش داده و چربی سوزی را افزایش دهند. همین اثر در مورد ماچا نیز صدق می‌کند، نوع بسیار غلیظ چای سبز پودری که حاوی همان مواد مفید چای سبز معمولی است.

چای

چای پوئر که با نام های pu’er یا puerh نیز شناخته می شود، نوعی چای سیاه چینی است که تخمیر شده است. اغلب بعد از غذا از آن میل می شود و عطر خاکی دارد که هر چه مدت طولانی تری نگهداری شود بیشتر می شود.

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که چای پوره ممکن است قند خون و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. و مطالعات روی حیوانات و انسان ها نشان داده است که چای پوره ممکن است بتواند به کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه، به 70 مرد یک کپسول عصاره چای پوره یا دارونما داده شد. پس از سه ماه، کسانی که از کپسول چای پوره استفاده کردند، تقریباً 2.2 پوند (1 کیلوگرم) بیشتر از گروه دارونما از دست دادند.

مطالعه دیگری روی موش‌ها نیز یافته‌های مشابهی داشت و نشان داد که عصاره چای پوره اثر ضد چاقی دارد و به سرکوب افزایش وزن کمک می‌کند.