عصاره لیمو ترش در بازار تهران به صورت گالنی به فروش می رسد

مروری بر شیمی، خواص دارویی، کاربردها در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی لیمو ترش در بازار تهران و مطالعات بیوتکنولوژیکی توسط مارتا کلیمک-شزیکوتوویچ، آگنیشکا شوپا * و هالینا اکیرت.

(این مقاله متعلق به موضوع ویژه پیشرفت در تحقیقات مرکبات است)
این بررسی ویژگی‌های مهم گیاه‌شناسی، شیمیایی و دارویی لیمو مرکبات (لیمو) را ارائه می‌کند – گونه‌ای با خواص دارویی، آرایشی و بهداشتی ارزشمند و آشپزی (غذای سالم).

شرح کوتاهی از جنس Citrus با اطلاعاتی در مورد ترکیب شیمیایی، مطالعات متابولومیک و فعالیت های بیولوژیکی مواد اولیه اصلی به دست آمده از C. limon (عصاره میوه، آب میوه، اسانس) همراه است.

فعالیت بیولوژیکی ارزشمند C. limon با محتوای بالای ترکیبات فنلی، عمدتاً فلاونوئیدها (به عنوان مثال، دیوسمین، هسپریدین، لیموسیترین) و اسیدهای فنولیک (مانند اسیدهای فرولیک، سیناپیک، p-هیدروکسی بنزوئیک) تعیین می شود.

اسانس غنی از مونوترپنوئیدهای فعال زیستی مانند D-limonene، β-pinene، γ-terpinene است. فعالیت های درمانی C. limon که اخیراً به طور علمی ثابت شده است شامل فعالیت های ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد سرطانی و ضد انگلی است.

این بررسی با ارجاع به تحقیقات علمی منتشر شده، توجه ویژه ای به استفاده از C. limon در صنایع غذایی و آرایشی دارد. همچنین ایمنی استفاده و سمیت نوری بالقوه مواد خام را مورد توجه قرار می دهد. در نهایت، این بررسی بر اهمیت مطالعات بیوتکنولوژیکی روی C. limon تاکید می‌کند.

لیمو مرکبات درختی است با برگهای همیشه سبز و میوه های خوراکی زرد رنگ از خانواده Rutaceae. در برخی از زبان ها، C. limon با نام های lemon (انگلیسی)، Zitrone (آلمانی)، le citron (فرانسوی)، limón (اسپانیایی) و níngméng، 檸檬 (چینی) شناخته می شود.