تولید حلوا ارده کنجدی اردکان

آیا می توان شهرستان اردکان در استان یزد را به عنوان مهمترین مرکز تولید و طبخ حلوا ارده کنجدی در کشور یاد کرد؟ آیا تولید حلوا ارده در ایران منحصر به این شهرستان می باشد؟

مناطق مرکزی و شرقی ایران به ویژه استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس و سمنان از مناطق کویری ایران هستند و اگرچه این استان ها بسیار وسیع و بزرگ می باشند ( استان کرمان پهناورترین استان کشور بعد از تقسیم استان خراسان بزرگ به سه استان کوچک تر می باشد که در این ناحیه قرار گرفته است) اما به لحاظ جمعیت و تراکم جمعیت بسیار کم جمعیت هستند و تراکم جمعیتی نیز در این مناطق بسیار کم است زیرا شرایط و امکانات زندگی اولیه که از مهم ترین آنها وجود منابع آبی پایدار برای مصرف، شستشو و کشاورزی می باشد در این ناحیه وجود ندارد و یا به حداقل میزان ممکن وجود دارد.

تولید محصول غذایی حلوا ارده در اردکان

از دیگر ویژگی های مناطق کویری ایران، تولید شیرینی های خوشمزه و غذاهای لذیذ در شهرهای مختلف این مناطق است به طوریکه در استان یزد انواع شیرینی ها و محصولات غذایی خوشمزه ای تولید می گردد که بسیار مشهور بوده و حتی برخی از نمونه های آن علاوه بر این استان در شهر ها و استان های دیگر کشورمان نیز تولید می شود.

حلوا ارده کنجدی ازجمله محصولات غذایی مهم استان یزد است که اغلب در شهرستان بزرگ اردکان در شمال این استان تولید می شود و کارگاههای تولید و طبخ حلوا ارده در اردکان به تعداد بسیار زیادی وجود داشته و فعالیت می کنند.

حلوا ارده کنجدی اردکان

تولید حلوا ارده در سراسر ایران

با این وجود نمی توان این شهرستان استان یزد را به عنوان تنها مکان تولید حلوا ارده در کشور نام برد و در دیگر شهرهای ایران نیز کارگاه ها و شرکت های بزرگی به تولید حلوا ارده درجه یک کنجدی اقدام می نمایند.